TRT Ortak Yapımı “Rafadan Tayfa: Hayrimatör” 2024’ün İlk Gişe Lideri Oldu

2024 yılının ilk haftasında sinemaya giden seyircinin yüzde 50’sinden fazlası TRT ortak yapımı “Rafadan Tayfa: Hayrimatör” filmini tercih etti. 29 Aralık’ta vizyona giren...

2024 yılının ilk haftasında sinemaya giden seyircinin yüzde 50’sinden fazlası TRT ortak yapımı “Rafadan Tayfa: Hayrimatör” filmini tercih etti. 29 Aralık’ta vizyona giren film, toplam 387 bin 583 kişi tarafından izlenerek, vizyondaki ilk haftasına lider başladı.

 

Yurt dışında yoğun ilgi gördü

Bu yıl vizyona giren 11. TRT ortak yapımı animasyon filmi olan “Rafadan Tayfa: Hayrimatör”, Türkiye’deki tüm sinema salonlarında vizyona girerek lokasyon rekoru kırdı. Film, ayrıca 28 Aralık’ta Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Krallık’ta da 98 sinema salonunda vizyona girdi. Yurt dışındaki sinemaseverler tarafından büyük beğeni gören film, 5 Ocak’ta ise Azerbaycan’da vizyona girecek.

 

Rafadan Tayfa’nın son macerasını aktaran TRT ortak yapımı “Rafadan Tayfa: Hayrimatör” filminin yönetmenliğini serinin diğer üç filmini de yönetmiş olan İsmail Fidan üstleniyor. Fidan, aynı zamanda filmin müziklerine de imza attı. Yapımın senaryosunu ise Arzu Yurtseven kaleme aldı.

 

Filmin konusu:

Uzaya çıkan en genç insan olarak oldukça popüler olan Hayri’nin “Yüzyılın İcadı” olarak tanıttığı ve mühendislik harikası olarak tasarladığı “Hayrimatör”, Zobi’nin de desteğiyle çalıştırılır; ancak bu kez de kötüler devreye girecektir. İcadın kötülerin ele geçirmesi halinde, tüm dünya büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacaktır. Hayri, Kamil, Akın, Sevim, Hale ve Mert’i bu kez hiç olmadığı kadar zorlu bir görev beklemektedir.